Lęk u dzieci a zdalne nauczanie

mohamed_hassan/Pixabay

 

Poprzedni – „pandemiczny” rok szkolny doprowadził do skraju wytrzymałości chyba wszystkich: rodziców, którzy równolegle zajmowali się dziećmi i pracowali zdalnie, nauczycieli, którzy bez zaplecza technicznego i odpowiedniego przygotowania musieli prowadzić zdalne lekcje oraz uczniów, którzy zostali zmuszeni do spędzania czasu w sposób, który zaburza ich prawidłowy rozwój.

Pobyt dzieci w szkole to nie tylko edukacja; to również kontakty międzyludzkie, bodźce środowiskowe, element bezpiecznej rutyny połączony z elementem niepowtarzalności każdego dnia. Nikt nie twierdzi oczywiście, że polskie szkolnictwo to jakaś idylla, do której wszyscy uczniowie przychodzą z czystą przyjemnością. Liczne badania potwierdzają jednak, że codzienny pobyt w szkole jest dla dzieci bardzo istotnym elementem prawidłowego rozwoju.

Jak wynika z wywiadu z prof. Magdaleną Marczyńską, przeprowadzonego przez Polską Agencję Prasową, zeszłoroczna izolacja domowa i nauczanie zdalne doprowadziły do licznych negatywnych konsekwencji – zarówno wśród uczniów w Polsce, jak i za granicą. Do najważniejszych następstw przedłużającego się odizolowania od rówieśników należą narastający wśród dzieci lęk, a także wzrost częstości występowania myśli samobójczych i prób samobójczych.

Kluczem do powrotu do normalności są oczywiście szczepienia przeciw COVID-19, którymi jednak jak dotychczas objęto jedynie 30 procent grupy, u której ta forma profilaktyki została dopuszczona. Druga kwestia to – jak twierdzi prof. Marczyńska – droga złotego środka: traktowanie wirusa jak groźnego patogenu, ale nie wysyłanie na nadmiarowe kwarantanny całych szkół z powodu zachorowania jednego dziecka lub powracanie do całkowicie zdalnego nauczania. Takie rozwiązania – uważają specjaliści – są bardzo szkodliwe dla funkcjonowania szkoły i uczniów.

 

Jakie są Wasze refleksje po ostatnim, „pandemicznym” roku szkolnym? Jak Wasze dzieci zniosły nauczanie zdalne? Czy szkoły powinny dostosowywać się do edukacji zdalnej i hybrydowej tak, aby była ona bardziej atrakcyjna i komfortowa dla uczniów? Podzielcie się z nami swoimi opiniami w komentarzach.

 

Zachęcamy również do szerszego zgłębienia tematu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *