Pixabay/RayMediaGroup

Naukowcy apelują o objęcie pomocą osób cierpiących na granicy

Pixabay/RayMediaGroup
Pixabay/RayMediaGroup

Kolejne zespoły naukowców: Rada Naukowa i Dyrekcja Instytutu Slawistyki PAN, Rada Naukowa Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, a także Rada Naukowa działającego w strefie przygranicznej Instytutu Biologii Ssaków PAN wyraziły głębokie zaniepokojenie trudną sytuacją osób cierpiących na granicy polsko-białoruskiej. KRASP i IBS PAN apelują o jak najszybsze znalezienie rozwiązań i zapewnienie pomocy migrantom, doświadczającym niezwykle trudnej sytuacji na granicy, a także których zdrowie, życie i godność osobista są cały czas zagrożone.

„Powtarzamy za tymi apelami, że choć sytuacja jest wynikiem prowokacji bezwzględnego dyktatora, nie zmniejsza to cierpienia jej ofiar. Nie zdejmuje też z nas moralnego obowiązku niesienia pomocy” – piszą w swoim oświadczeniu członkowie Rady.

Ponadto, przyrodnicy zwracają uwagę, że rozwiązaniem problemu nie będzie bynajmniej zbudowanie przegrody oddzielającej Polskę od Białorusi. Jest to bowiem, rozwiązanie tyleż niehumanitarne, co nieskuteczne. Ponadto – jak zwracają uwagę – na zbudowaniu tego typu zapory ucierpieliby nie tylko ludzie, ale też zwierzęta, których życie byłoby zagrożone przez niemożność migracji i uwięzienie. Tym bardziej, że mowa tu o rejonach, które należą do terenu Puszczy Białowieskiej, znajdującej się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jakiekolwiek zaburzenie równowagi na tym obszarze mogłoby nieść za sobą tragiczne skutki dla rzadkich i zagrożonych gatunków.

 

A Wy, jak myślicie – jakie rozwiązania powinny zostać wprowadzone na polsko-białoruskiej granicy? Czy stanowiska rad naukowych i apele badaczy mają szansę odnieść pozytywny skutek? Jesteśmy ciekawi Waszej opinii – zamieśćcie ją w komentarzu.

 

Zachęcamy również do szerszego zgłębienia tematu:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *