Szkoła a zapobieganie (cyber)przemocy

Counselling/Pixabay

Na portalu PAP Nauka w Polsce ukazał się niedawno tekst dotyczący zapobiegania cyberprzemocy w szkołach. Wydaje się, że nie ma – ani wśród dzieci, ani wśród dorosłych – takiej osoby, która kiedyś nie doświadczyłaby przemocy w szkole i/lub nie była jej świadkiem. Problem wydaje się być bardzo powszechny, a obecnie tym trudniejszy niż w przeszłości, że ze świata realnego przenosi się również do świata wirtualnego.

Podsumowując wnioski z konferencji „Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie” zorganizowanej przez Polskie Centrum Programu Safer Internet, portal PAP zwrócił uwagę na to, że szkoły nie powinny umywać rąk od rozwiązywania problemów z cyberprzemocą i zasłaniać się argumentem: do przemocy dochodzi najczęściej poza szkołą. Uczniowie spędzają w placówkach oświatowych większość swojego codziennego czasu, dlatego udawanie, że problem pojawia się poza szkołą jest metodą unikową.

Co zatem powinni robić pracownicy szkół, rodzice, uczniowie by zapobiegać aktom przemocy? Ze wspomnianej konferencji wynika, że przede wszystkim przemoc nie może być normalizowana. Twierdzenie, iż jest to forma „wzmacniania charakteru” albo „coś normalnego, czego każdy doświadczył” jest wielce naganne. Konieczne jest stworzenie środowiska, w którym jasne jest, iż przemoc nie jest tolerowana. Zdaniem prof. Anji Schultze-Krumbholz, dyrektorki Katedry Psychologii Edukacyjnej na Uniwersytecie Technicznym w Berlinie – ekspertki wypowiadającej się podczas wspomnianej konferencji, uczniowie powinni dokumentować akty przemocy i wyciągać z nich konsekwencje (w tym również prawne). Przy każdym tego typu incydencie wskazane może być wsparcie psychologiczne.

 

A Wy, jak myślicie – czy polskie szkoły to faktycznie miejsca, w których możliwe jest stworzenie bezpiecznego środowiska, w jakim przemoc nie będzie akceptowana? Czy zaplecze specjalistów i procesy zmierzające do wspierania ofiar przemocy oraz dyscyplinowania jej sprawców są wystarczająco rozwinięte? Jak zrobić pierwszy krok ku szkole, która jest naprawdę bezpieczna? Jesteśmy ciekawi Waszej opinii – zamieśćcie ją w komentarzu.

 

Zachęcamy również do szerszego zgłębienia tematu:

One thought on “Szkoła a zapobieganie (cyber)przemocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *